Filma tava pavasara vakaram

Kad vēl, ja ne tagad? Kamēr ārā līņā lietus, pūš visnotaļ nemīlīgs vējš, ir īstais laiks ieritināties kādā segā un atvēlēt divas stundas nekā nedarīšanai. Tādai jēdzīgai nekā nedarīšanai. Ja vien jums nav padomā kāda grāmata, kulināra sasildīšanās vai kāda aizraujoša spēlē, piedāvāju noskatīties trīs filmas par meklēšanu un atklāšanu. Tiešā un pārnestā nozīmē.

Esmu no tiem cilvēkiem, kuriem patīk detektīvlietas. Patīk meklēt, patīk atklāt, patīk izdomāt trīs soļus uz priekšu, izdomāt, kas kuram aiz ādas un atklāt arī mānīšanos.

Filma “Loft” (2008)
Režisors: Erik Van Looy
Valsts: Beļģija

Filma, kura nu jau piedzīvojusi vairākas pārtapšanas reizes (pat nezinu, kā latviskot vārdu remake), taču gribētos vairāk pievērsties šai versijai, kas, manuprāt, izspēlēta pat ļoti meistarīgi un tām pārējām nemaz nav ko citu parādīt.

Sižets: pieci precēti draugi iegādājas lofta tipa smalku dzīvokli, lai tajā tiktos ar mīļākajām vai arī vienkārši pavadītu brīvo laiku, tādējādi apejot nepieciešamību īrēt istabu viesnīcā. Katrs saņem pa atslēgai, kura arī paredz vienošanos, ka par šo vietu nedrīkst uzzināt ģimene. Tas ir noslēpums. Kādu dienu lofta gultas smalkajos palagos tiek atrasts jaunas un kailas meitenes līķis. Ņemot vērā faktu, ka dzīvokļa atslēgas ir tikai piecas, aizdomās turamais nu ir katrs. Vīrieši sāk šķetināt notikušo, soli pa solim atklājot katra skapī paslēptos skeletus.

Tā ļoti stāstīt vairāk pat nevarēšu, jo tādējādi nolaupīšu intrigu, taču droši varu pateikt to, ka, ja šī filma būtu grāmata, tas būtu viens no aizraujošākajiem detektīvromāniem, kādu man nācies lasīt un kurš spējis noturēt interesi līdz pēdējai lappusei, šeit – minūtei.

Filmas “Loft” treileris.
Beļģu valoda noteikti nebūs ne mana, ne jūsu stiprā puse, tāpēc nomierinu, filma atrdodama arī krievu valodā.

Filma “The Imitation Game” (2014)
Režisors: Morten Tyldum

Sižets: Filma iesākas ar galvenā varoņa matemātiķa, loģiķa un kriptogrāfa Alana Tjūrina stāstījumu, kurš sākas pie Mančestras izmeklētāja galda, kad Tjūrins nonāk policijā 1952. gadā pēc paziņojuma par viņa it kā aplaupīto dzīvokli. Nekas nav ne pazudis, ne nozagts. Visticamākais, lai paskaidrotu, kas tā par ierīci Tjūrina mājās un cīnītos ar izmeklētāju dažādajām aizdomām par visu, viņa stāstījums pārceļ skatītāju atpakaļ laikā, proti, 1939. gadā. Sācies Otrais pasaules karš. Alanam Tjūringam tiek uzdots uzlauzt vācu šifrēšanas mašīnu “Enigma”, ar kuras palīdzību šifrētā veidā tiek pārsūtītas vācu armijas radioziņas. Visnotaļ īpatnējā veidā tiek formēta komanda, kura nodarbosies ar šīs mašīnas šifrēšanu.

Filma balstīta patiesos notikumos un ir aizraujošs stāsts par cilvēka prāta spējām un tā iespējām. Par noslēpumiem, kurus glabā ģeniāli cilvēki un to, cik tie var galu galā būt bezspēcīgi aprobežotas sabiedrības priekšā.

Sometimes it is the people no one imagines anything of who do the things that no one can imagine.

Nemāku izskaidrot, taču stāsti, kas vijas ap Otro pasaules karu, mani interesējuši vienmēr. Grāmata par Anni Franku, grāmata “Grāmatu zagle”, filmas: “Zēns svītrainā pidžamā”, “Lauf Junge, lauf” (filma par puisēnu, kurš aizbēdzis no Varšavas geto), “La vita è bella” ar brīnišķīgo Roberto Benini priekšgalā. Kā augstāk minētie, tā arī šis stāsts finālā sirdij liek sažņaugties cieši. Mīkstāku siržu īpašniekiem iesaku sagatavot kādu kabatas lakatiņu. Noderēs.

Filmas “The Imitation Game” treileris.
Ja jums vēl ir šaubas, tad domāju, ka Benedikts Kamberbetčs un Keira Naitlija ir divi ļoti labi argumenti par.

Dokumentālā filma “Finding Vivian Maier” (2013)
Režisori: John Maloof, Charlie Siskel

Sižets: nekustamo īpašumu aģents Džons Malūfs (viņš arī viens no režisoriem) stāsta, kā kādā izsolē, meklējot senas fotogrāfijas, kas būtu saistītas ar viņa dzīvesvietas apkārtni un noderētu vēstures grāmatas rakstīšanai, viņš savā īpašūmā par nepilniem 400 dolāriem iegūst kasti pilnu ar negatīviem. Pat ja bildes īsti neabilst meklētajām, viņu aizrauj to saturs, to pasniegšanas veids un fiksētie mirkļi. Sākas izmeklētāja cienīgs stāsts, lai atrastu bilžu autoru. Savā aizrautībā par redzēto, viņš atpērk no citiem šajā izsolē izsolītās mantu kastes un sāk likt no to satura stāstu. Kas bija šo bilžu autore? Ar ko viņa nodarbojās? Kāpēc viņa bija bērnu aukle, neskatoties uz savu talantu? Kāpēc viņa nekad un nekur nepublicēja uzņemtās fotogrāfijas? Kas bija Vivianas noslēpums?

Šis būs ne tikai šķetinošs stāsts, kurš uzdos arvien jaunus jautājumus, bet tas būs arī baudījums acīm, kad katru reizi ekrānā parādīsies kāda no Vivianas uzņemtajām bildēm.

Kad Vivianai reiz prasīts vārds un kas viņa tāda ir, viņa atbildējusi, ka ir sava veida spiedze, un tam es piekrītu. Spiedze, kura radījusi ellīgi skaistas melnbaltās fotogrāfijas.

Filmas “Finding Vivian Maier” treileris.

Ļaujieties šo filmu baudījumam un lai jums atklājumiem bagāti šī pavasara vakari!

Published by

Kni

Love yourself more

6 thoughts on “Filma tava pavasara vakaram”

 1. The Imitation Game mūsmājās stāv rindā, bet es patiešām šaubos, vai piedalīšos…

 2. Paldies – par Loft neko nezināju, lai gan esmu taču te uz vietas – būs jāpapēta. Savukārt “Finding Vivian Maier” – patika. Patika filmēšanas stils un protams neticamais stāsts. Domāju, ka viņa tomēr būtu gribējusi, lai to pastāsta, lai kļūst slavena, jo kāpēc gan tad visu krāt… Neticami interesanta persona. Bet laikam savus bērnus nebūtu uzticējusi šādai auklītei – kaut kas tur viņā bija arī totally disturbing, vai ne?

  1. Man savukārt tomēr gribas aizstāvēt to viedokli, ka īsti negribējās gan, jo, ņemot vērā to, kādu viņu raksturoja nu jau izaugušie auklētie bērni.. diezvai. Ja arī būtu tas viss publicēts ātrāk, respektīvi, viņas dzīves laikā, viņa būtu sajukusi prātā un līdz vecumdienām nemaz nenodzīvotu. No lielās uzmanības būtu sev padarījusi galu.

   Pēc filmas radās sajūta, ka viņai bērnībā kāds nodarījis pāri. Tas, ka viņai nebija ne vīra, ne bērnu, tas, ka regulāri mainīja dzīvesvietas un tas, kā viņa brīžiem izturējās pret saviem pieskatāmajiem, ka tur ir kāda psiholoģiska novirze, kas radusies senāk. Kā arī tās dīvainības ar visa kā vākšanu un krāšanu. Pat ja viņa bija ģeniāla, lieku uz to, ka kaut kādas psiholoģiskās nobīdes bija. Bet filma lieliska!

 3. ak, Tavi apraksti ir daudz garšīgāki par treileriem!
  Viena no šīm ir pieejama. Būs jālūko pēc kāda slinka vakara.

  1. Paldies! Ceru, ka kāda arī spēs attaisnot manus aprakstus un nebūšu tos kaut kā sapušķojusi. Lai patīkama skatīšanās!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.