Kni virtuve

love yourself more

Ģeometrijas stunda

Vidusskolā manā klasē bija ārkārtīgi daudz meiteņu un trīs puiši. Viens no puišiem bija mans cīņu biedrs jau kopš pamatskolas laikiem, tāpēc, kad 11. klasē notika klašu pārdalīšana, likās pavisam loģiski, ka algebras un ģeometrijas stundās, kuras vadīja mūsu abu kādreizējā klases audzinātāja, sēdējām kopā. Doma bija tāda, ka es viņu pabalstu algebrā, bet viņš mani – ģeometrijā.

Šis sārtais zilonis un dažādās formas auskari paturpina ģeometrijas tēmu, kas galu galā tomēr izrādījusies sarežģītāka nekā izskatās. Izaicinājums savilkt līnijas kopā, savienot, pievienot, izlīdzināt, atklāt jaunus veidus, kā to izdarīt vienkāršāk, labāk un kvalitatīvāk. Aizkadrā saņemto kritiku, kas nebija visai saudzīga, uztveršu kā izaicinājumu.

Dienas izklaidei piedāvāju rēķināmo gabalu.
Lūgums norādīt arī aprēķina gaitu.
1m x 1.5m maksā 2.80Ls
Cik maksā kvadrātmetrs?

Atvilktne: Sloņ un darbi
  • m-ja saka:

    Pieņemot, ka auduma platums rullī ir 1m un Tu palūdzi nogriezt 1.5, tad 2.80 reizinot ar 2/3 iegūst cenu metrā. Savukārt, ja rullis ir 1.5 metrus plats, kvadrātmetru neviens Tev nepārdos. :)
    Bet auskariem piestāvētu Labvēlīgais tips ar savu ģeometrisko stāstu par kateti un riņķa līniju.

    14/09/2011 at 08:37
  • vi saka:

    ~1.87=1*2.8/1.5 :)
    M-ja, ja baķis ir 1.5m plats, tad kāpēc gan lai nepārdotu 1 m2 :D nogriež 0.67cm un būs 1m2 :D

    Zilonis skaits…smaidu!

    14/09/2011 at 09:37
    • m-ja saka:

      tad tas vairs nebūs nekāds KVADRĀTmetrs, bet 10000 kvadrātcentimetru liels gabals ;)

      14/09/2011 at 11:12
  • Gicha saka:

    Puisis – cīņu biedrs labi pastrādājis un nu tu lieliski tiec galā arī pati ģeometriskajās formās… bet kā tad ar to rēķināmo gabalu? – tas tā kā no algebras vai tomēr ģeometrijas? pēc mana ātrā varianta – paņemu vienu trešo nost no tā 2,80 un sanāk, ka 1 kvadrātmetrs maksā ap 1,87 ls…. nez, ko par to teiktu skolotāji? :)

    14/09/2011 at 09:59
  • grieta saka:

    Var izmantot krusta likumu, 1*1.5=2.8, tātad 2.8*1/1.5=1.867, tātad viens kvadrātmetrs drēbes maksās 1.87 lati

    14/09/2011 at 12:20
  • vi saka:

    Sasmējos! :) joprojām nesalasu to audumu :D Bet izklaide nudien izdevusies :D

    14/09/2011 at 15:25
  • Sanita saka:

    Laikam tagad auskaru dažādība ir cieņā ;)

    14/09/2011 at 16:15
  • Liene saka:

    man patīk ģeometrija, bet riebjas algebra un es nemāku izrēķināt. iespējams, ka agrāk tas mani kārtīgi izbesītu, bet tagad es paļautos uz pārdevējas godaprātu vai variants nr.2 uz veikalu līdzi ņemtu vīru :D

    14/09/2011 at 18:24
  • Kni saka:

    Tikai sieviete var pie parastiem skaitļiem atrast sakarību ar audumu, turklāt vēl pateikt, ka rēķini, kā gribi, bet, ja proporcijas būs apgrieztas, tad veikalā Tev neko nepārdos :D :D :D

    14/09/2011 at 19:40
  • Valdis Ošiņš saka:

    Var pieiet šim uzdevumam arī no citas puses. Var jautāt, kā anekdotēs: “A cik vajag?”, vai “Vai mēs pērkam, vai pārdodam?”. Var atcerēties kādu senu karikatūru no padomju laiku “Dadža”, kurā lapsa audumu veikalā apkalpo zaķīti un atmēra viņam izvēlēto drēbes gabalu ar gumijoto šuvēju mērlenti, kura stipri vaļīgi nokarājas aiz nostieptā auduma. Un tajā brīdī pareizā cena vairs nav tik viennozīmīgi lineāri aprēķināma. Protams, ja mēs joprojām runājam par audumu tirdzniecību:).

    17/09/2011 at 12:49

Leave a Reply