Tev ir akcents!

“Ej, nu ej, nevar būt!”
“Tu esi no Latgales?”
“Nē, no Ziemeļpola. Mums tur visiem tāds. Malēniešu saucas.”

Kad kādreiz man pajautāja šo jautājumu, es diktam sakautrējos un sarku, jo pati jau sev tā saucamo akcentu, izloksni, vai kā tur vēl to sauc, nedzirdu. Nezinu, kā tā skaņa nāk no manis laukā, bet ausīs nekas citādāk man neskan. Šādos brīžos arī nevar saprast, ko jautātājs ar savu jautājumu ir gribējis pateikt, vai to, ka esmu citādāka, vai to ka viņa izloksne ir īstā un vienīgā pareizā. Droši vien, ka latviešu valodā ir kaut kas līdzīgs tam, ko vācu valodā sauc par “Hochdeutsch” – tāda kā augstā vācu valoda, kurā nav dialekta. Iespējams, es te tagad saputrojos, bet doma tāda – ja esiet dzirdējuši, kā cilvēki runā Bavārijā, tad ziniet, ka nekāds Hochdeutsch tas nav. Vācietis ziemeļos nesapartīs, ko vācietis dienvidos runā, tieši tā pat kā pie mums, kad kurzemniekam latgalieša mēlē grūti ielauzties.

Tā nu es dzīvoju ar savu akcentu un periodiski ielauzu kādu vārdu (tā ir malēniešu akcenta īpatnība, tikai Ziemeļpolā dzīvojošie malēnieši to nedara periodiski, bet gan visu laiku). Lūk, šajos mulsuma pilnajos brīžos, kad kāds man norādījis uz manu akcentu, jūtos dikti neērti un pēc tam pārņem tāda kā baiļu sajūta kaut ko bilst, jo liekas, ka jautātājs to vien darīs, kā tagad klausīsies, kā es runāju. Bet tad es padomāju, ka varbūt klausītājam mans akcents patīk, lai gan pati no tā kautrējos.

Šodien man bija sarunāts satikt Rudu brāli, jo viņam bija tas gods atdot man sūtījumu (ar aproču pogu pamatnēm), kuram no Skotijas caur Valmieru bija jānonāk pie manis. Jau tad, kad Rudu brālim zvanīju pa telefonu, nopriecājos par viņa kurzemnieka akcentu un gribējās klausīties vēl. Re, te arī apstiprinājums par to, ka patiesībā tas akcents liekas lustīgs un piedod cilvēka valodai garšu. Tā pat kā sāls un pipari ir labākās garšvielas gaļai!

Talsinieks būdams, Kārlis mēdz pazaudēt kādu galotni. Liekas, ka vārdi skrien laukā sprintiņā un to galotnes datējamas vien ar fotofinišu. Atzīstos, es speciāli pagājos pāris kvartālus, lai paklausītos Kārļa lielisko akcentu un mazliet iemācītos novērtēt savējo, kā arī nekautrēties par to, lai gan zinu, ka vaigu sārtums tagad modē.

Lai jums labs miegs =)
P.S. Tiem, kas lasīs no rīta “labrīt!”
P.S.2. iekš foto malēniešu izloksnē saku “Ooo!” Tie, kam šīs izloksnes nav, nemaz ar tik smuki “Ooo” neprot pateikt.

Published by

Kni

Love yourself more

14 thoughts on “Tev ir akcents!”

 1. Laikam rīdziniekiem liekas, ka viņi runā tajā “Hochdeutsch”…
  Vispār, pirmoreiz Tevi dzirdot man arī likās, ka esi no Latgales, :D bet tikai tāpēc, ka nebiju laikam dzirdējusi īstu “no Latgales”.

  1. Latgale, neapvainojās! Jūs mun cīši lobi pateikat (piedodiet, es neprotu ar tiem pareizajiem butiem rakstīt).

   Nē, nē, E., man ir malēniešu. Tas ir tā pat, kā es vienmēr daudzināšu, ka Bolderāja beidzas pirms Buļļupes tilta (JO TĀ ARĪ IR) un tālāk ir Daugavgrīva. Un nav nekādas Bolderājas pludmales, ir Daugavgrīvas pludmale =P

   Kni ir runājusi.

 2. Jā, jā Latgalei patiešām nav jāapvainojas, jo neviens viņus neapvaino. :)
  To, ka Tev ir malēniešu, sapratu ātri vien. :)
  Bolderājas pludmale- kas tā tāda? /E. sasmējās/ :D:D:D

  1. Tā ir tā pludmale, kas pie maniem opīšiem bākas zemē.
   (tur, kur tā Daugavgrīva, no kurienes tad es savulaik uz akadēmiju katru rītu ceļoju)

 3. Labrīt! :)
  Es i’ ventiš, un mēs a’ savem draugem vel šodien pa ventiņ’ mod’ runa’ :))

  Paldies par šo, un lai Tev jauka diena! :-)

 4. …. man jau dikti tas “kvēpītis” patīk. Nu te uzreiz var redzēt no kuras puses esam.. :) Un par ar arī lepojamies!

 5. ooooo! Jā, man tiešām tik smuki nesanāk. =)
  Toties daudzi tā neprot lauzt vārdus kā es, piemēram, blu-uze, ķi-irbis. Šito iemācījos no sava tēta. Kur viņš, tīrs zemgalietis būdams, tādu izloksni sadabūjis, par ko man kādus gadus runas speciālistu priekšā bija jāsarkst, tā arī nesaprotu. bet tagad es māku i pa “augšvāciskam”, i ar kļūdām! :)

 6. Rīdzinieki parasti nekad neprasot – no kurienes tu esi. Liekas, ka bez Rīgas un omes laukos nekas būtisks vairs neeksistē. Skaidrs, ka tavs Oooo var izraisīt šoku. Mēs visi esam dīvaini un jo vairāk cilvēks šajā pasaulē redzējis un sapratis pats par sevi, jo mazāk dīvaini viņam liekas citi. ;)

  1. Prasa, prasa.

   Par to “Ooo”, tas gan vairāk tāds joks, lai gan liekas, ka man tāds vienai. Rīdzinieki aizmirst, ka Rīga tādi lieli lauki vien ir, jo to viņu Rīgu veidojam mēs, tie kas no tiem laukiem. Ir labi.

 7. es ari esmu no malēniešiem nācis, lai gan man akcents nav izteikts, tomēr, kad uztraucos vai esmu nikns, tad pasprūk :D

 8. a man patīk akcenti, dialekti. dažādībā spēks! laikam tāpēc, ka pats runāju ‘standarta’ latviešu valodā un neviens nekad neko nav teicis par akcentu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.