Bilde bildē

Kā tagad atceros, tas bija pamatskolā, kad sevī iemiesoju divas pilnīgi pretējas pasaules – biju teicamniece, Glika stipendiāte, savukārt tā bravūra, kas nāca no manas mutes, bija kā kompensācija tam, lai nepārvērstos par būtni, kas sirgst ar teicamnieces sindromu. Ļāvu sev būt bandītam un jāteic, ka ļauju joprojām. Lūk, bet stāsts ta par ko! Gluži kā manī mīt divas dabas, tā arī bildēs, par kurām atcerējos, kad skatījos ķīniešu mākslinieka Liu Bolina darbus sērijā “The Invisible Man”. Patiešām silti iesaku paskatīties arī jums, cik ģeniāli mākslinieks ieslēpis vidē cilvēku un pēc tam, kad būsiet beiguši sajūsmināties par bildēm, noteikti izlasiet arī pievienoto interviju.

Skatījos uz bildēm un atcerējos pamatskolas laiku, kad videozālē (šķiet tieši tā to telpu sauca) bija uzrīkota bilžu izstāde, kas pats par sevi nav nekas īpašs, ja vien neņem vērā to, kas tās bija par bildēm.
Tās bija stereogrammas – bildes, uz kurām skatoties pirmajā mirklī, liksies, ka nekā tur nav, taču koncentrējot skatienu, atklāsies slēptā bilde.

Kā izlasīju referāta fragmentā no Atlants.lv, tad stereogrammas ir telpiski attēli un pirmie izmēģinājumi parādījušies jau tālajā 1836. gadā. Pirmās stereogrammas atklāja, jeb izveidoja Čārlzs Vītstons. Viņš, izpētot binokulārās redzes iespējas, spēja konstruēt stereoskopu, kas tika konstruēts balstoties uz prizmām un spoguļiem, kas savukārt personai ļāva redzēt 3 dimensionālu attēlu no diviem 2 dimensionālajiem attēliem. (par šo var izlasīt arī wikipedia.org)
Stereogramma jeb „maģiskā acs” ir viens no mūsdienu mākslas veidiem, izmantojot jaunākos izstrādājumus datorgrafikas un tehnoloģijas jomās, veidojot telpiskuma ilūziju uz divdimensionāla zīmējuma. Slēpto attēlu nevar ieraudzīt, ja uz to skatās parastā skatījumā.

Ja skatīties uz stereogrammu pareizi, tad katra acs ieraudzīs savu paredzēto projekciju, līdz ar to smadzenes automātiski radīs telpisku attēlu. Šādu spēju sauc par stereoskopisku jeb binokulāro redzi. Diemžēl ne visiem cilvēkiem tā piemīt, kaut gan tas nenozīmē, ka telpiskuma uztvere viņiem nav pieejama.

Tavu brīnumu toreiz, kad kāds no mums padsmitniekiem saskatīja slēpto bildi. Tas prieks un varenums, kamēr blakus stāvēja kāds, kurš bolot acis visus leņķos neredzēja pilnīgi neko. Lai šo atrakciju atsvaidzinātu, lieku jums priekšā pāris sagūglētu bilžu. Ļausim acīm atklāt slēpto attēla pasauli! Lai skatītu attēlu, klikšķiniet virsū un tas taps liels, bet brīdinu, ka ļoti daudzu bilžu nepārtraukta apskate var izraisīt vieglu reiboni un nelabumu. Pārspīlēt nevajag.

Ja izrādās, ka jums nav gana, tad taujājiet tantei Gūglei vēl, meklētāja lodziņā rakstot “stereogram”.

Visi attēli atceļojušie no ģeniālā 3dimka.deviantart.com

Published by

Kni

Love yourself more

11 thoughts on “Bilde bildē”

 1. Es esmu no tiem cilvēkiem, kas neredz šo attēlus! :( Nekādīgi nesanāk, jau no bērnības, lai gan ar telpiskuma izjūtu man viss kārtībā…. :(
  esmu apdalīta!

  1. šo tad varēji rakstīt pie kni raksta, kas nekad nav darīts :D drusku acis saasaroja, bet ieraudzīju. Atceros skolas bibliotēkā bija viena grāmata ar šiem attēliem un tad visa klase pēc zvana skrēja, lai dabūtu grāmatu un ieraudzītu attēlus :))

  2. Nezinu, vai tas ir pareizais ieteikums, bet skatoties uz attēlu, atslābinies un mēģini ļaut redzei saplūst. Koncentrējies uz vienu punktu.

 2. biju piemirsusi, cik tas ir forši – kā ar 3d brillēm. paldies par atgādinājumu! man tak mājās kkur jābūt lielai grāmatai ar šīm bildēm… (acis sagāja šreijā)

 3. Es jau papsēju šorīt nočortoties, ka es neko neredzu, un vispār esmu neriktīga, ja visi redz, bet man nekā.. un, skatoties, man pat slikta dūša metās. Bet āāāāā, te pēkšņi skatos un redzu, redzūūū!
  i can see (again) :D

 4. shis ir ljoooti frshi… un ir taatad veel forshaaka sajuuta ko otrs blakus neredz un jaa tu saki bte nu kaa var neredzeet he he hee

  1. Tā ir tāda drusku bezkaunīga sajūta, jo Rudu Tev var pastāstīt, kā no rīta mani atšuva. Pateica, lai es neuzbāžos ar savām stereogrammām, ka viņa neko tur neredz, ka tas viņai uzdzen sliktu dūšu un galvassāpes. Īsāk sakot, lai es liekos mierā, viņa neko neskatīšoties. Pikta bija, ka neko neredz. ..pienāca vakars un ieraudzīja. No prieka lamājās vēl trakāk.
   Bet nu jā, mazliet tas pārākums pirmajā brīdī ir uzjautrinošs.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.