Ģimene un citi putni

Viņš ienāk pa balkonu, padod balsi, bet neatradis savu draugu atsaucamies, ņem vagu. Ģimenes kaķis atzīst tikai tēti, tātad viņu mierīgi var pārsaukt par tēta kaķi. Bet nieks ar to. Barvedi viņš sev ir izvēlējies un lai tā būtu, vismaz kaķim ar izvēli problēmu nav, taču tā sirdi žņaudzošā sajūta, ar kādu vēroju cilvēkus, kas aizrautīgi pluinīja maizi un steidza pieradināt jaunos pīlēnus, man joprojām neliek mieru. Viss ģimenes klans, no siekalu zaķa, kurš tikko bija iemācījies savaldīt savas kājas, līdz siekalu zaķim, kurš vairs pār tām nevaldīja. Īsāk sakot – pīles baroja visas paaudzes, mezdamas maizi pa labi, pa kreisi.. pat ļoti tuvu braucamajai daļai.. līdz brīdim, kad kāda pīļu māte steidza vienu no pūkainīšiem glābt.

Kā par nelaimi, Ziemeļpola galvenais dīķis ir pa ceļam uz vai no tā lietuviešu veikala, kur loģiski maizi var sapirkties maisiem un kur nu vēl labāks mērķis.. pieradināt pīles, ka tās teju vai ēd no rokas un vairs neprot ar knābi rakties pa ūdens zālēm. Sasodīts un viss šis pasākums tiek pasniegts kā ģeniālākā izklaide, ko ģimenei paveikt kopīgi… pieradināt pārdesmit pīles un piestumt viņu kuņģi ar lēto lietuviešu baltmaizi.

Kad vēlāk izgājām pastaigāties, loģiski iepriekšējā ģemenes klana vietā jau bija cits un tā viņi tur kursē, nobarodami pīles līdz pilnīgam pieradumam.

Skumji. Jaunās ģimenes, iegādājieties mājdzīvnieku un rūpējieties par viņu. Beidziet iejaukties dabā ar baltmaizi! Pīļu māte iemācīs savam pīļukam atrast barību, iemāciet labāk jūs savējam, lai mums nerodas makdonalda un liekā svara diskusijas!

Foto no flickr.com no jason044 photostream

Published by

Kni

Love yourself more

20 thoughts on “Ģimene un citi putni”

  1. Tas, ka pastāv, mani nemierina.
   Es zinu, ka mani lasa daudzas jaunās mammas, kuras noteikti ir vedušas savu bērneli “pie pīlītēm”. Lūk, kāpēc jūs salecaties, kad kāds svešinieks grib barot jūsu bērnu? Kāpēc pīlēm neļauj dzīvot to dabisko dzīvi un mācīties barību iegūt pašām?
   Vakardien biju pie ezera, kur pīļu māte ar deviņiem jau paaugušiem pīlēniem šiverēja pa krastu un ziniet, prieks skatīties, ka šis pīles nebūs atkarības no baltmaizes garāmgājējiem.

   1. Protams, ka nemierina. Savvaļas dzīvniekiem jāļauj dzīvot savu dabisko dzīvi.Šodien pat Valmierā pie Dzirnavu ezeriņa novēroju šo skatu.
    Skumji tas ir.
    Vispār jau daudz skumju un nejēdzīgu lietu notiek…

  1. Ko tieši? Ņēmusi bombongas no svešiniekiem vai piebarojusi pīles?
   Neatceros, ka es būtu mērķtiecīgi vilkusies uz to dīķi un barojusi pīles. Un bērnu man arī nav. Un nevienu bērnu turp neesmu vedusi. Tad sanāk, ka neesmu.
   Bet vispār dumjš jautājums.
   Tas ir tikai lai it kā maksimāli nogludinātu visu, lai nekad neuzrunātu kādu problēmu, jo pasarg dies… to esi darījis kādreiz pats.
   Šo var attiecināt uz jebkuru lietu, uz jebkuru gadījumu, negadījumu vai pat slimību: pēc tāda principa “a pats?” sanāk, ka neviens, kurš braucis dzērumā un nu vairs nekad nestaigās, nevar stāstīt citiem, ka braukt dzērumā ir stulbi.. tas, kurš nav mazgājis rokas un saķēris C hepatītu, sanāk, ka nevar stāstīt citiem, ka rokas jāmazgā, jo taču pats! Tā to sarakstu var turpināt un turpināt.

   1. Nu nevajag pārspīlēt… Mitrā jau tik uz zoba gribēja pavilkt. Es arī atceros, kā mēs visas vienos Jāņos barojām turpat parkā pīles ar pīrādziņiem! Labi, ka aliņu nedevām noprovēt :D
    Starp citu, šīs 2 nedēļas uz parku gandrīz katru dienu gājām un ne reizi neredzēju, ka kāds tās pīles tur uzbarotu gardākam cepetim! Gluži otrādi – pusaugu pīlēni ar mammām rušinājās gar dīķa malu pa krūmiņiem un aši muka prom, kad mans mazais žipčiks gribēja tuvoties. Tā ka – esi mierīga, vismaz ar mūsu Ziemeļpola pīlēm viss būs kārtībā! :) Gan jau svētku dienu bulku diēta viņām lielu skādi nenodarīs. Par citām pīlēm nezinu, jā. Piekrītu, ka nevajag to maizi barot, lai gan šajā bargajā ziemā pati vedu savu krustmeitiņu mūsu Mārupes kanāla pīļukus pabarot). Ziemā arī nedrīkst? :)
    Tikai negribu piekrist šim: “Jaunās ģimenes, iegādājieties mājdzīvnieku…”! Nu nevajag visiem “pīļu barotājiem”, kuri aizved savus pēc dabas un dzīvniekiem alkstošos bērnus 1x nedēļā uz parku, uzreiz nopirkt kaķēnu vai suni! Kaķēni izaug, ieskrāpē bērnam un kaķis tiek aizvests uz mazdārziņiem “ķert peles”… Tad jau labāk lai viņi baro pīles vai zoodārzā pērtiķus, nevis nolemj bada nāvei kaķus un izaugušos suņus.

    Izmantošu iespēju – ja nu gadījumā šo lasa kāds, kurš vēlas pieņemt pie sevis mājās mīļu ņurcāmkaķi (apmēram gadu vecu), dodiet ziņu! Mūsu mazdārziņos pieklīduši tādi jau 2 un vienam no tiem pavisam drīz būs ģimenes pieaugums… Var redzēt, ka minči ir auguši pie bērniem, jo ir bezgala mīlīgi un pacietīgi (ļauj pat aiz astes paraustīt šad tad). Abi minči (brālis un māsiņa) ir melni ar baltām ķepiņām, gluži kā dziesmiņā ;) Ļoti gaidīšu ņurcāmminču topošo saimnieku vēstuli uz inita_p@inbox.lv!

    Ingu, piedod par Tava bloga izmantošanu :)

    1. Nu es atvilku atpakaļ.
     What ever.. Es gāju sestdienā, nevis darba dienas vidū, kad Ziemeļpols ir izmirusi pilsēta.
     Turklāt nevajag jaukt pusaudžu alkohola pasākumu ar pīļu barošanas akciju. Pašā pamatā mēs tomēr gājām uz parciņu dzert (bērni, neklausieties!)

     Kas attiecas uz jaunajām ģimenēm un mājdzīvniekiem – redz, tāpēc arī rosināju, ka zināju, ka neiegādāsies, jo tas spalvu kamols tomēr ir jākopj un tā ir daudz lielāka atbildība, kā putniem maizi pamētāt. Īsāk sakot, Inī, nelasi tik daudz cāli, bet par reklāmas laukumu manā kontā vari iebirdināt un es izlikšos, ka neko neesmu redzējusi. :D :D :D
     Tā jau tie draugi dara, agri vai vēlu manu vietni izmanto savā labā. Pat tie, kas izteikušies visai kritiski par tās būšanu. (Tas nav par Tevi)
     Viss kārtībā, tikai komentāri nav gluži īstā vieta, kur par to stāstīt, ja ņem vērā, ar kādu ātrumu teksti bīdās uz leju.

 1. Zini tā pīļu barošana parasti notiek tieši brīvdienās, kad abi vecāki var ar mazuli kaut kur iziet.
  Un par kaķiem un suņiem – tie arī kādreiz bija brīvā dabā dzīvojoši zvēri, ja kas!
  Tad jau arī nedrīkst ziemā barot zvirbuļus, zīlītes un, ak Dievs, grēkot barojot baložus. Muļķīgi ir cepties par pīļu barošanu! Tici man tās arī brīvā dabā var dzīvot un sestdienu, svētdienu maizēs ēšanas pasākums tām ir tas pats, kas Tev – kaloriju festivāls! Nevajag meklēt ļaunumu tur, kur tā nav! pieej pozitīvi dzīvei! :)

  1. Man kaloriju festivāls ir katru dienu un kaloriju festivālu rīkoju ar pārtiku, kura ir paredzēta man – cilvēkam. Šeit es varētu rosināt – tie, kas svētdienā mielojas ar pankūkām, aizejiet pārmaiņus pēc uzēst kaut ko no dūņās atrodamā, jo tas būs tas, ko Tu tagad salīdzini ar manu kaloriju festivālu. Nevajag jaukt dažādas lietas. Putnus barot ziemā patiešām nedrīkst, ja to nedara sistemātiski, jo putns, nākot uz Tavu barotavu, paļaujas uz Tevi. Ja pēkšņi šo procesu pārtrauksi, viņš visticamākais nomirs, jo Tu viņu būsi pieradinājusi pie vieglas barības iegūšanas un atturējusi no prasmes meklēt pašam apgūšanas.
   Tas nav mans izdomājums, palasi, ko par to visu domā ornitologi.
   Te sākas temats – uzņemies atbildību par tiem, kurus PIERADINI. Un Dievu liec mierā. Vēl kādu salīdzinājumu, lai labāk var saprast? Vācijas pabalstu sistēma – tur tādus “baložus” tīri labi baro ar Hartz IV pabalstu, kā rezultātā viņiem nerodas vēlme meklēt darbu. Lūk, līdzīgi kā putnam barību. Tā kā.. es nepārspīlēju. Putnus taču var iet vērot. Ģimene var iet un lūkoties. Domā, kad ornitologi brauc vērot putnus, viņi ņem līdzi kravu ar batoniem?

   1. Nu beidz! Mežā pat baro briežus un zaķus… Un visi ir laimīgi! Zvēri negrauž nost dārzos iestādītām ābelēm mizu!
    Piemēram Uk viņi necieš baložus, neesmu te redzējusi nevienu kaiju, reta parādība ir arī kraukļi un vārnas. bet tie paši baloži kas ir ir nenormāli, es pati redzēju, kā balodis uzsēdās uz kāda bērna bulkas, nobiedējot mazo. Tik izbadējušies ir tie putni, kurus neviens nebaro. Tiešām, neviens! Viņi tos putnus dzen projām, met ar akmeņiem. Ja godīgi, es pat kaķus neesmu uz ielām redzējusi!
    Ķīnā vai Japānā bija savairojušies nenormāli daudz zvirbuļu, ornitologi teica, ka tas nav labi un gandrīz visus izķēra, tikai vēlāk viņi to nožēloja, jo Sirseņi noēda visu ražu zemniekiem! Un tad tie paši Ornitologi lūdz palīdzību no citām valstīm, lai saved viņiem zvirbuļus.
    Tai pat Vācijā tika izķerti kaķi, kas blandījās uz ielām, jo cilvēki ar tādu pašu domāšanu, kāda par zvēru barošanu ir Tev, sūdzējās par klaiņojošiem kaķiem, kurus cilvēki piebaro. un kas galu galā notika ar Berlīni? Pār to valdīja žurkas un nenormāli daudz slimību, cik atceros bija pat gadījums, kad māte bija atstājusi mazuli ratos un to bija sakodušas žurkas…
    Redzi, pīrāgam ir divi gali! Mana vecmāmiņa ved ziemā (uz dārzu) ēst zīlītēm un zvirbuļiem. Par to mazās radības aplasa kukaiņus vasarā. Tētis cielavas baro pavasarī ar tārpiem, kurus izrok pārrokot dārzu! Un viss ir normāli! Krūmos nesēž putni gaidot nākamo porciju!
    Es neredzu neko sliktu, aj pilsētā baro putnus, jo tās ūdenstilpes arī nav pirmā svaiguma un sazin ko tie putni var tur apēst! Pietam, nezinu kā Jūsu pusē, bet vasarā, neskatoties uz to, ka Pīles baro cilvēki, tās tik un tā nirst un kaut ko ēd ūdenī, pakaļam vien kā svecītēm rēgojoties no ūdens!

 2. Pa svētkiem izskanēja atziņa, kas drīzāk gan attiecināma uz rūpēm par mājdzīvniekiem, ne savvaļas putnu piebarošanu.
  Kad sunīts brīžam veic eksperimentus ar divkājainajiem, nodibinot acu kontaktu ar to, kurš tobrīd mielojas, tad starp argumentiem ir arī – cilvēku ēdiens sunim nav veselīgs, viņam ir sava barība, kura ir ar ideālu uzturvērtību, satur visas nepieciešamās vielas un vitamīnus, no kā suns kļūst veselīgs un spožu spalvu. Un savu barību parasti ēd noteiktu porciju vairākas reizes dienā, un neuzbarojas. Savukārt cilvēks tai pat laikā tiesā jau nez kuro šaslika gabaliņu, roka pati stiepjas pēc vēl vienas smalkmaizītes vai citiem labumiem, un našķošanos diez vai aptur arguments, ka tas varētu arī nebūt veselīgi. Manīta arī otra galējība – kad mājdzīvnieks tiek uzskatīts par gluži vai miskasti, kuram tiek visi pašu neapēstie treknumiņi, ēdiena pārpalikumi, ar it kā rūpēm par dzīvnieku attaisnojot savu bezatbildību.
  Būtu interesanti uzzināt – vai pastāv sakarība starp saimnieku un mājdzīvnieku lieko svaru un veselības stāvokli?

  1. Varbūt atklāšu Ameriku, bet suņu un kaķu barība nereti mājdzīvniekiem izraisa vēzi, nieru atteikšanos, diabētu un citas slimības! Tas tā starp citu!

 3. Kni māk uzprasīties :D (tas par spraigo diskusiju augstāk)
  Diemžēl arī es piederu pie pīļu barotājiem un 2x savu meitu arī šajā nodarbē esmu apmācījusi. Sajutos mazliet vainīga. Bet man patiešām patīk to darīt, kaut kāda maģija tai visā. Sevis attaisnošanai varu teikt, ka mājās man ir akvārijs, bet laukos gan suns, gan kaķis un arī dīķī pīles, kuras nebaroju (kāpēc?), bet parka pīles baroju ne biežāk kā reizi 5os gados, pēdējās divas ar gada intervālu. Patiesībā Tevis rakstītajam ir dziļa jēga, mēs tiešām izjaucam dabas līdzsvaru. Dīvaini, ka līdz pat šim brīdim man nebija ienācis prātā pacienāt ar maizi pīles, kas dzīvo lauku dīķi. No tā gribētos secināt, ka vide provocē uzvedību. Ps. vakar biju lieciniece šausalīgam notikumam lauku pīļu dīķī – cauna piežmiedza pīli, skaņa šausmīga. Varbūt kāds zina ar ko piebarot caunas, lai liek mierā pīles? joks, protams :D

  1. Māk, māk, bet vispār tā tā daba ir iekārtota. Varde ēd kukaini, vardi stārķis un stārķi noteikti arī kāds ēd. Bioloģijā tolaikam sauca par barības ķēdi.
   Pīles tiešām pašas prot sevi pabarot un tās var vērot vienkārši tāpat.
   Kā aizbraucu mājās, tā manī kaut kāds putnu vērotāju azarts rodas. Vienmēr žēl, ka uz parku nav līdzi binokļa, jo tur esot ļoti daudz dažādu putnu sugu. Tā zinātāji stāsta. Vēl mans lielais putnu pārdzīvojums bija Jāņos, kad dārzā uz sētas staba pirmo reizi mūžā redzēju dzelteno cielavu! Sasodīti skaists putns. http://www.ornitofaunistika.com/lvp/lvp_motfla.htm

 4. Es kādu brīdi par šo rakstu padomāju, jo neregulāri baroju gan pīles, gan baložus, gan šo to vēl. Tā arī vainīgs nesajutos. Manuprāt, pēc tādas loģikas nedrīkst arī ubagus pieradināt pie pasniegtā santīmiņa un trūcīgos pie sociālajiem pabalstiem, bet es ne par to šoreiz.
  Par pīlēm. Sauc tās par meža pīlēm, bet viņas jau ir tik ļoti saradušas ar pilsētu, piebarotājiem utt., ka, manuprāt, viena liela daļa no viņām bez cilvēka iztikt vairs nespēj. Var vainīgajiem bakstīt ar pirkstu acī un var arī nebakstīt, tas neko šajā lietā šobrīd nemainīs. Faktiski viņas jau ir pilsētas pīles un pagriezt to atpakaļ nav vairs tik vienkārši. Un vai tas tiešām par katru cenu ir vajadzīgs? Labi ir cilvēkiem, jo var par pīlēm papriecāties un labi ir pīlēm, jo viņas tiek pabarotas. Ja tas nav dabiski, tad tas ir pilsētnieciski.
  Absolūti piekrītu, ka, ja baro ziemā, tad jābaro visu laiku. Pēc maniem novērojumiem, sestdienās un svētdienās vismaz centrā pie kanāla barotāji vienmēr atrodas. Par darbdienām neesmu tik pārliecināts.
  Trakāk ir ar gulbjiem, jo viņi ir slinkāki par pīlēm un ziemā, šķiet, Latvijā viņiem vispār nebūtu jāatrodas. Bet, ja baro, tad prom lidot nav motivācijas. Ja ūdeņi aizsalst, tad pats gulbis pabarot sevi vairs nespēj.

  1. Kad meklēju informāciju, cik ļoti vēlams/nevēlams tās pīles barot, tur bija izteikums, ka gulbjus barot ar baltmaizi NEDRĪKST.
   Citēju: Ja tiešām ir vēlme barot gulbjus, tad iesakām tiem dot mazdārziņā audzētus un brīvā dabā pieejamus zaļumus – salātlapas, ķīnas kāpostus, pieneņu lapas. Ļoti labprāt gulbji ēd virzu un gluži kā vitamīni uz tiem iedarbojas maurlociņi.

   Ja jau par to barošanu, tad pačeļ roku tie, kas zina, ka ežiem pienu dot nedrīkst? Devāt, ja? Nu tad ziniet, ezim no tā jūsu piena piemetīsies caureja! Apsveicu!

 5. :D man radās cits jautājums kaut vai tā paša eža sakarā. Nu kāds taču to visu izdomā, vai ne? Nu pastāstiet man cik trakam ir jābūt, lai izdomātu ezi ar pienu dzirdīt un kurš bija tas pirmais, kas to visu izdomāja un kapēc tādas muļķības tā iesēdušās tautas apziņā?

 6. ak un par gulbjiem…Cēsīs, parkā, pie melnajiem gulbjiem ir plāksnīte ar Tevis jau mineto aicinājumu barot tos ar ko ēdamu – salātiem, lokiem utt., varētu tādas plāksnītes uztādīt visos kritiskajos punktos arī pie pīlēm, gan jau ar laiku tas neprātis cilvēks izaugs un sāks barot kulturāli tos zvērēnus, jo nebarot nemaz, tas laikam nav mūsu spēkos – kā pierādījums Rīgas Zoo.

  1. Kad dzīvoju Īrijā pilsētā, kurā bijām apmetušies bija dīķis. Un tur bija gulbji, un neskatoties uz to, ka tos cilvēki baroja, Ziemā gulbji devās prom, pēc nojautas uz siltajām zemēm… Bet agrā pavasarī tie bija atpakaļ! vienīgais, kas man nepatika, kāds bija nozadzis gulbju olas, un divus gulbēnus no astoņiem bija kāds nobraucis! :(

   Bet Uk vispār centās aizliegt barot pīles un gulbjus, jo redz britu zinātnieki nākuši pie secinājuma, ka putnu izkārnījumi ir toksiski un dzīvībai bīstami! Viņi pat centās izveidot kaut kādas grupas, lai tiktu no šiem putniem vaļā! :D bet neizdevās! ;)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.