Laiks karstākai diskusijai – apollo rotu konkurss

Nezinu, kad ir pilnmēness, bet man laikam sakrājies, tāpēc šoreiz mazlietiņ vairāk izrunāšanās kā citas reizes.

Jau labu laiku atpakaļ pamanīju, ka apollo sadarbībā ar meistardarbs.lv (pakaļdarbs :D) uzrīkojis rotu konkursu, sadalot darbus kategorijās: auduma rota, pērļojums, filca rota, dabas rota un plastikas rota.

Īsumā par noteikumiem: Lai piedalītos konkursā, bija jānosūta uz adresi dzive@apollo.lv vienu fotogrāfija. Vēstulē jāmin autora vārds un konkursa kategorija, kurā ir vēlme piedalīties ar savu rotu. Viens cilvēks varēja iesūtīt tikai vienu fotogrāfiju un tikai piebilsts, ka, ja tiks iesūtītas vairākas fotogrāfijas, publicēs tikai pirmo iesūtīto. Jāiesūta ar rokām darināta lieta, masveida produkcija konkursā nepiedalās. Rotas šajā izpratnē ir krelles, auskari, brošas, matu rotas, gredzeni, rokassprādzes, iepriekšminēto rotu komplekti.
Žūrija no perles.lv, meistardarbs.lv un apollo.lv.

Konkursa norise.
Viss skaidrs un jautājumu nav. Jautrākais sākās tad, kad tika izrādītas iesūtītās bildes, kurās attēloto rotu profesionalitātes līmenis bija apmēram no -5 līdz +10. Skatījos un brīnījos, cik cilvēki tomēr augstās domās par savu varēšanu un savu prasmi. Ir jauki, ka kāds cenšas un darbojas, taču, manuprāt, lielākajai daļai cilvēku (it īpaši pēdējo 2 gadu laikā) pietrūkst paškritikas. Līdzīgi ir ar visiem tiem talantu raidījumiem (arī ārvalstīs) – skatos un brīnos, cik cilvēks tomēr par sevi pārliecināts un vēl lielāku izbrīnu raisa vien tas, kuri bija tie draugi, radi vai kaimiņi, kas „kauna upurim” iestāstīja, ka šamējais prot dziedāt, dejot un vēl sazin ko darīt.

Vienmēr ar vieglu smaidu skatos tās domubiedru galerijas, kurās 90% komentāru ir – skaisti, debešķīgi un tev ir dabas dots talants :D Talants vispār ir tikai pāris procentu, ja ne vispār tikai viens, viss pārējais ir milzīgs darbs un par to liela daļa ir pamanījusies aizmirst.

Rezultāti
Atgriežoties pie konkursa, mani pārsteidza tā rezultāti, lai gan ko tur brīnīties. Visi šie konkursi, kuros pieteiktie darbi nekur dabā nav apskatāmi, ar saviem rezultātiem rada smieklu šaltis. Vienīgā rota, no apbalvotajām, kura patiešām, manuprāt, bija pelnījusi atzinību, bija kategorijā „pērļojums”. Nezinu gan, kurp ar tādu rotu es dotos, taču acij ir tīkama un darbs pabeigts lieliski. Vislielāko sašutumu man tomēr izraisīja plastikas rota. Rotai jau nav ne vainas, taču piedodiet atvainojiet.. tādas taisa pilnīgākie iesācēji, kad vēl neko prātīgu iekš cane rakstiem uztaisīt neprot. Tur pat blakus, manuprāt, skaista rota ar plastikas ozollapām un ozolzīļu auskariem – izskatās teicami nostrādāta un nav iemesta kādā zālājā, bet gan uzlikta uz balta fona, lai galvenā būtu tikai un vienīgi rota. Ja salīdzina abus šos darbus, kur viens saņēmis tikai specbalvu un otrs, kura uzdarināšana prasa vien pusstundu – plūcis uzvaras laurus, man rodas jautājums – cik kompetenta ir bijusi žūrija un vai tiešām žūrija nepadomāja, ka šādā konkursā pieteiksies gan profesionāļi, gan pilnīgākie iesācēji?

A ko es te muldu un pati nepiedalījos? :D Šitādiem pigoriem man žēl tērēt laiku. Tiešām.
Kni ir runājusi un gatava uzklausīt visu pārējo viedokļus. Arī diametrāli pretējos.

P.S. Ja gribas izteikties te, tad lūgums tomēr saglabāt pieklājības līmeni zināmās robežās un atcerieties, ka anonimitāte te nav vēlams pasākums. Ja gribas skaļi un anonīmi izrunāties, tad jāiet vai nu uz apollo vai tvnetu.

Published by

Kni

Love yourself more

22 thoughts on “Laiks karstākai diskusijai – apollo rotu konkurss”

 1. tā, atradu arī uzvarētājas: http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/223140/
  nu mani secinājumi pēc visu rotu apskatīšanas tādi:
  1) ozollapu komplekts ir kolosāls. Nebiju neko tamlīdzīgu redzējusi. Manuprāt oriģināla doma un tiešām skaists izpildījums.
  2) plastikas krelles – nepatīk. auskari tīri ok. Kopumā, neraugoties uz spilgto krāsu, šis komplektiņš laikam ir viens no bālākajiem plastikas kategorijā, pie tam nekvalitatīva bilde. Es nevaru izšķirties starp Agneses, Olgas un Zezu rotiņām.
  3) vai gadījumā uzvarētāju nenoteica skatītāju balsojums?
  4) uzvarētājas pērļu un auduma rotu kategorijā arī ļoti patīk. Vispār man patīk ļoti ļoti daudzas no iesūtītajām rotām. Patiešām patīk!
  5) iespējams, manu patikšanu ietekmē tas, ka neesmu īpaši pievērsusi uzmanību šādām pašdarinātām rotām, tāpēc nezinu, kurš kuram pakaļdarinājis un man viss šķiet neredzēts un oriģināls. Plus vēl tas, ka zinu, ka es nemācētu pat vienkāršus bumbiņauskariņus uztaisīt, tāpēc apbrīnoju visus, kas tādā veidā izpauž savu radošumu. Jā, dažam sanācis labāk, citam varbūt ne tik veiksmīgi, bet tik un tā visi ir malači.

  1. Par pērļojumiem es arī varu izteikties “patīk/nepatīk” līmenī, jo nesajēdzu neko no tehnikas un ne man arī kādas prasmes, tomēr, ja jau bija žūrija (te ir atbilde par to, ka skatītāju balsojuma nebija un labi vien ir!), tad tai būtu jābūt kompetentai – vismaz vienam spēcīgam pērļotājam, viena filcētājam, vienai plastikotājai un, piemēram, šuvējai. Piemēram.

   Ja pastāv skatītāju balsojums, turklāt internetā, tad piedodiet atvainojiet, tas nav nekāds balsojums. Draugos un feisbukos tiek iemests links ar saukli – lūdzu, lūdzu nobalsojiet par mani un galu galā sanāk, ka uzvar tas, kurš vislabāk pratis palūgties. Bet tas tā.

   Par pakaļdarinājumiem nav runas un tas, ka Tu vērtē tikai no sajūtu līmeņa, ir pilnīgi normāli. Patiešām. Ja Tu ar to nenodarbojies, tad no kāda skatu punkta tad Tev vērtēt, taču pieļauju, ka žūriju neatlasa gluži no ielas :D

   Savukārt, kas attiecas uz to, ka Tu iespējams nevarētu bumbiņu uzripināt, ir pilnīgs blefs. Nopietni. Tās meitenes, kas ir nākušas pie manis kaut ko palipināt, ar šo uzdevumu tiek galā lieliski un arī rakstus taisa glītus un diez gan sarežģītus, tāpēc šajā gadījumā varu teikt – nevērtē sevi tik zemu.

   Skaistu un nostrādātu darbu bija daudz, tikai es nesaprotu, kur vērtēšanas brīdī žūrijai bija acis. Redzīgas laikam bija tikai pērļojumu vērtējot :D

   Par filcu neizteikšos, tur var Rudu vai Em. kaut ko piebilst.

  2. Paldies par labiem vārdiem par manējo darbu :) Ozollapu komplekts ir mans darbiņš.

   1. Tiešām, Olga, visi komplimenti arī no manis.
    Tad, kad ieraudzīju, uzreiz sāku pētīt to bildi tuvāk un domāju, nez kā esi taisījusi.
    Lieliski un tas nav glaimots!

 2. Mani vienmēr ir interesējis, kas ir šādu izstrādājumu mērķauditorija? Piemēram, tamborētām krellēm, no sīkām pērlītēm veidotām košas krāsas mežģīņraksta krellēm? Filcētiem auskariem? Manuprāt tas viss ir vairāk mākslinieciskiem studentiem un pamatskolas skolniecēm, bet cenas ir uzliktas tādas, ka diez vai vidusmēra vecāku uzturēts jaunietis to var nopirkt…

  1. Tici man, nebūtu pieprasījuma, nebūtu piedāvājuma. Aktīvie lasītāji zina par manu mīlestību pret žabo :D taču tos arī kāds pērk. Ja jau taisa un visu laiku tie kaut kur cirkulē, tātad tos pērk.
   LV piedāvājums ir visai vienveidīgs, ja paskatās tajā pašā etsy.com, tad var redzēt, ko var panākt ar tamborējumu, ko ar filcu un ko ar pērli.
   Par cenu runājot, savas darinātās lietas es ar gluži par velti neatdodu… drīzāk saņemu aizrādījumu par zemo cenu un, ja es lietu radu vienā eksemplārā, tad droši vien varētu prasīt vairāk par tādu, kas uzradīta desmit eksemplāros.

   1. Paskatījos Tavu galeriju. Nu ir taču atšķirība starp aptamborētiem bimbuļiem savērtiem uz aukliņas un to, ko Tu tur esi sastrādājusi.
    Pieļauju, ka tie pircēji ir ražotāju draugi, radi paziņas, “oriģinālu” un “ar odziņu” (:D) dāvanu pircēji un citi tādi.

 3. Tā kā pati esmu reģistrējusies meistardarbs.lv, tad arī man pienāca uzaicinājums piedalīties šajā konkursā, bet tā kā es vispār īpaši nemēdzu izrādīties ar to, ko taisu, meistaroju vai pakaļdarinu :), tad man tas likās nenozīmīgs un arī rezultātiem nebiju pievērsusi uzmanību, bet, jā… jāpiekrīt, ka žūrijas vētējumam jābūt kā norādījumam par vērtībām – kvalitāte, izdoma, pārsteigums… Cilvēki šobrīd ļoti daudz darina lietas, par kurām līdz šim pat nezinājām “no kā tās sastāv”. No vienas puses tas ir burvīgi – jebkura cilvēka darbošanās ar rokām un galvu ir vērtīga mūsdienu degredētajā un materiālajā pasaulē, tomēr vēl degredētāk tas kļūst, ja cilvēks par safilcētām zaķa ļipām savērtēm uz diega vai kaut kādu lipinājumu sāk prasīt naudu un izrādīties visos portālos… Un es arī vienmēr esmu brīnījusies par tiem domubiedru “mīļajiem un atzinīgajiem vārdiem” un neesmu varējusi saprast – viņi ņirgājās par to cilvēciņu vai tiešām nav redzējuši neko labāku? Man vienmēr ir niezējusi mēle pateikt, ka tas darbs ir briesmīgs un neizskatās ne pēc kā…, bet atturējusi kaut kāda pieklājība… Tad kāpēc šādu un līdzīgu konkursu žūrijas nav ar augstāku kvalitātes latiņu, kas pateiktu un norādītu, kas ir labs? Tas taču veicinātu jebkura pašdarbnieka attīstību, vai ne? Nevar jau teikt, ka šājā konkursā kāds no uzvarētājušajiem darbiem ir nerādāms, bet dažāda līmeņa – noteikti.

  1. Es nebūtu pamanījusi to konkursu, ja man nebūtu atsūtīts links.
   Par meistardarbu es vienmēr esmu iesmējusi, taču tur var atrast lieliskus darbus. Viss nav balts un viss nav tikai melns.

   Piekrītu par to, ka ir apsveicami, ka cilvēki darbojas, taču masām vienmēr pietrūks kvalitātes. Vēl tagad atceros, ka dižojos ar pirmo brošu, kas bija šķība, greiza un sprādzīte piestiprināta “ķapļap” tehnikā, taču vai tad ar pirmo darbu mērīties jāskrien? Un kāpēc savējie nepasaka, ka ir šķībi vai ka nu.. labāk vēl pamācīties un tad gan…

   >>>Un es arī vienmēr esmu brīnījusies par tiem domubiedru “mīļajiem un atzinīgajiem vārdiem” un neesmu varējusi saprast – viņi ņirgājās par to cilvēciņu vai tiešām nav redzējuši neko labāku?

   Zem šī es parakstos.

   1. >>>Un es arī vienmēr esmu brīnījusies par tiem domubiedru “mīļajiem un atzinīgajiem vārdiem” un neesmu varējusi saprast – viņi ņirgājās par to cilvēciņu vai tiešām nav redzējuši neko labāku?

    zem šī es arī parakstos. Es par šo parādību brīnījos foto domubiedros, kur miglainu, pargaismotu un visādi citādi izdzēšamu bildi (nerunājot nemaz par puslīdz ciešamām) vesels bars jūsmotāju atzīst par “superīgu”, “naisīgu”, “shauwsmiigi smukinju” utt. Plus vēl obligāti vismaz viena buča katrā komentārā. Izrādās, ka šādi tiek vērtētas arī rotas :D

   2. Nu jā.. no rotu gatavošanas pilnīgi neko nesaprotu un tāpēc man arī ir tikai patīk / nepatīk kategorijas..
    Bet par foto – arī novērots.. visur un daudz.. Un mazliet kaitina, ka zem saulrietiem vienmēr ir “Oooo”.. Banāli, bet fakts.. Jebko citu fotografējot – vienmēr vairāk jācenšas.. Laikam jau arī tur komentētāji ir – neko nesaprotu, patīk / nepatīk līmenī.. Un tāpēc – ko mēs varam pārmest? :)
    Vēlu visiem paškritiku un tad jau viss būs čiki arī ar kvalitāti.. :)

    1. Tieši tā, vērtēt mazliet kritiskāk, neelst un nepūst par visu, jo nu … jā, gan fotogrāfi, gan rotdari un vēl noteikti kāda grupa, ir tāda pret kritiku jūtīga tauta, bet droši vien, ka ir jāprot pateikt. “Fui”, “Nav smuki”, “Man nepatīk” – patiesībā vēl nav arguments, pirmie divi jo īpaši. Aiz trešā arī vajadzētu sekot pamatojumam un tam arī jābūt jēdzīgam. Par tām pašām nelaimīgajām krellēm – nu nav jau sliktas, bet ne konkursam. Tur nav ar ko sacensties.

 4. tas tāpēc, ka tā ir tava “profesija”.. nu ja tā to varētu teikt. Cilvēki, kas ar to nenodarbojas lietas vērtē citādāk patīk/nepatīk līmenī.
  Es nezinu, kā es skatītos uz plastikas darbiem, ja nezinātu kā tie top – cik kurš varētu būt sarežģīts vai cik daudz darba kurā būtu ieguldīts. Iespējams, žūrijā nebija neviena plastikas speciālista :D

 5. ai, man vispār krīt uz nerva šis rokdarbu bums, ok, lai cilvēki taisa un dara, bet visi grib uzreiz pārdot. Man viena radiniece taisa rotas, vnk šausmas, bet cilvēks grib vēl pārdot un izrādās ir arī pircēji.

  1. Paldies, Lauru, par atklātību!
   Viss pāriet un atsijāsies, tā vienmēr ir bijis. Tas pats ir ar blogu rakstīšanu, paies gads un ļoti daudzi to vairs nedarīs, kas to būs sākuši vienkārši stila pēc. Viss ir pārejošs un tie, kas kaut ko dara patiešām pa īstam, paliek.

 6. Lai nav tā, ka ir tikai kritika, te būs arī ieteikumi:
  1. ja tiek rīkots šāda tipa konkurss, tad ieteiktu nemest visu vienā katlā. Ja ir vairākas kategorijas, tad, atrādot darbus, vajadzētu tos arī salikt tajās kategorijās vai vismaz salikt fotogrāfijas secīgi: vispirms pērļojumi, tad filcs, tad auduma rotas, tad plastika..
  2. tomēr nepieciešams +/- dalījums profesionāļos un iesācējos. Sportistiem/riteņbraucējiem taču pastāv tautas klase, sporta jeb elites klase, tad ir vēl arī dalījums grupās utt.
  3. skaidrāk noteikt, pēc kādiem kritērijiem kas tiks vērtēts, jo “patīk/nepatīk” līmenim žūriju nevajag. Nedomāju, ka, piemēram, studentu-topošo mākslinieku skatēs skolotāji staigā un domā “patīk/nepatīk” līmenī.

  Ja kāds man jautās, kāpēc pati nepiedalos, tad mana atbilde ir pavisam vienkārša – ziņu portāla rīkot konkurss man neliekas nopietni. Piemēram, ŽBodes konkursā pats darbs ir uz turieni jāaiznes un tur viss notiek paralēli – gan interneta balsojums, gan balsojums uz vietas, taču arī šajā es nepiedalos, jo plastikai ar jebkuru izšuvumu un spēcīgi sapērļotu darbu ir grūti konkurēt.. gandrīz neiespējami, tad priekš kam tērēt laiku? Priecājos par citu darbiem un turpinu šo laiku, ko izmantotu 1 (!) darba radīšanai, izmantot vairāku citu darbu gatavošanai. Kaut kā tā.

 7. Lai arī var skanēt augstprātīgi, bet ko var gribēt no cilvēkiem, kuri nav spējīgi domāt ‘tālāk par sava un kaimiņpagasta robežām’. Varbūt tā pat varētu būt tāda nacionālā iezīme.

 8. es šitos nekad neskatos, lai nemaitātu nervus. līdzīgu iemeslu dēļ, kā tu. plus vēl man ir alerģija uz sliktām bildēm. kā ieraugu neasu un pārgaismotu bildi, tā šausmās jāskrien prom no ekrāna.

 9. Labi jau, ka tajos pagastiņos kas vēl notiek, sanāk tās sievas kopā, uzmeistaro kko savu spēju robežās… Citādāk, iespējams, iznīktu pavisam aiz bezdarbības,un labāk lai viņas tamborē, nekā skraida viena pie otras ar “viena tante teica” ziņām. Jāsaprot jau arī viņas- gribas palepoties, gribas atzinību…pieveru acis un mierinu, ka slikta fotogrāfija vai slikts rokdarbs uz mani neattiecas.
  Bet sirds vot sāp par žūriju. Tas gan. Nu nevar šitā. Neobjektīvi vērtējumi, brr…un sākas ķeza:
  tas kā “vārna vārnu aizstāv” pēc Kni komentāra apllo.lv :D Viena pat paziņo kā aizliegs visai savai dzimtai iegādāties Kni brīnišķīgos ziloņus. Visu vakaru vakardien smējos.
  Jāpiekrīt Ingai par to nacionālo iezīmi.Tas ir skumjākais- nespēja uztvert kritiku…

  1. Jā, jā, tas bija labs aģitācijas gājiens un labi vien ir.
   Tevis minētais par to, ka “tas uz mani neattiecas” ir laba attieksme un tur ir ko mācīties. Paldies Tev!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.