Reliģijas mācību vai ētiku?

Ieturēju askētiskas pusdienas un papļāpāju ar kolēģi par tēmu “Viņas meita ies skolā”. Par askētiskajām pusdienām noteikti kāds iesmies, ka baigā askēze. No sērijas, ja jums mājās nekā nav, paņemiet vienu avokado un sagrieziet to vidēja izmēra gabaliņos. Tos cherry tomātus, kas aukstuma skapī, sagriezt uz pusēm un pievienot sagrieztajam avokado. Pārkaisām ar sāli, pipariem un ideālā variantā pārlejam ar olīveļļu. Tad ņemam apaļo austrumu maizīti un uz tās uzsmērējam franču pastēti, kas arī aizķērusies aukstuma skapī :D Paskat, cik jauki, kad nekā nav mājās :D Uzvārīju vēl ābolmētras tēju un vēders pilns.

Tad par tēmu. Katram pirmklasniekam esot obligātie mācību priekšmeti un vecākiem nu ir uzdevums izlemt par izvēles māčibu priekšmetiem: bērnam būs ētiku, vai reliģijas mācību mācīties. Ko tik tajās skolās tagad nemāca… Jā, es neesmu kristīta un manas attiecības ar Dievu ir tikai mana lieta, bet nu pirmajā klasē bērnam reliģijas mācību? Jūs ko? Ko tad viņam tur mācīs?

Stāsts iz bērnības.
Kaimiņu meitene gāja svētdienas skolā un man arī gribējās, taču tūlīt paskaidrošu kāpēc. Tas bija apmēram kādā 2. vai 3. klasē, tātad man bija vai nu 7 vai 8 gadi un reliģija man bija Bībeles stāstu multeņu līmenī, taču es šīs multiplikācijas filmas neskatījos tā īpaši domājot par Dievu, bet gan kā parastas multfilmas. Tā pat kā Tomu un Džeriju vai Čipu un Deilu. Lūk, kaimiņu meitene gāja svētdienas skolā un stāstīja par to, kā bērni tur tiek pie skaistām piezīmju kladēm un Haribo gumijas lācīšiem. Iedomājieties, ko bērnam tajā tālajā 1992./1993. gadā varēja nozīmēt gumijas lācīšu konfektes? To vērtība augsta un nepieejamība vēl augstāka. Tas nav tā kā tagad, kad var aiziet uz jebkuru rimčiku un nopirkt paciņu šo krāsaino zvēruļu.
Svētdienas skolā iestājos, kladi dabūju, taču lāčus vairs nedeva. =( Jā, un ieskatu par reliģijām mācījos vēlāk skolā un vēl vairāk Kultūras akadēmijā. Nejūtos neko zaudējusi.

Man ir tikai vēl viens jautājums: uz kuru no reliģijām tiks liks akcents? Kristietību? Kā tad ar pārējām?
Ko es kolēģei atbildēju? Ētiku, protams, lai uzskatu, ka arī tai pirmajā klasē nav vietas.

Foto no šejienes.

Published by

Kni

Love yourself more

15 thoughts on “Reliģijas mācību vai ētiku?”

  1. pasarg dievs :) tātad – baltā stunda vairs nav :D :D manā laikā bija izvēle vai reliģijas stunda vai baltā stunda (tipa no pupiņām izlikām pērkonkrustus). Hmm ētika 7gadniekam, ja to pat nezin politiķa vecuma puišeļi. It kā jau ok iemācīt kaut kādus vispārējus sabeidrības ētikas modeļus, bet ko mācīs un uz kā pamata – un galu galā kas ir tas pareizais, kas jāiemaca. Tas radīs putru un riebumu. Tas pats attiecas uz reliģiju – ja pujāts man gribētu ko mācīt, tad nu viņām īsti uz to tiesības nebūtu, jo met tak ar akmeni, tas kas bez grēka. Lepnums un aizspriedumi ir grēks un šīs te utis nu no vairuma sludinātāju lien laukā.

    Iemācīt dzīvot un dzīvot pariezu ulabi ir vecāku uzdevums, nevis neientresēta dzīves nomākta pedagoda darbs.

  2. domāju, tiem mazajiem pašiem ir dziļi vienalga un visi sarežģītie vacāku apsvērumi ir veltīgi. neviens tāpat to skolu ne ņem nopietni, ne vēlāk atceras, īpaši pirmās klases. ja nu vienīgi starpbrīžu pārdzīvojum un visas citas ar piaugšanu saistītās mokas, ne jau nu mācību vielu.

    neticu arī, ka tāda reliģijas mācība vispār var kaut ko ietekmēt mazam esot. vismaz es kā paliku pagāns, tā esmu līdz šodienai, hehe, bet tās baltās stundas bija tādas mierīgas un pozitīvas, un tā jaunā derība (bilžu!) tāds pats komikss kā visi citi, hehe.

  3. Smējos ar divām lietām:
    – ja pujāts man gribētu ko mācīt, tad nu viņām īsti uz to tiesības nebūtu, jo met tak ar akmeni, tas kas bez grēka.

    Šim kundziņam smadzenes vispār nav īstajā vietā un viņa konservatīvisms ir pārspīlētās devās. Manuprāt, ļoti aprobežots cilvēks.

    – .. un tā jaunā derība (bilžu!) tāds pats komikss kā visi citi, hehe.
    Tieši tā pat kā tie Bībeles stāsti iekš multenēm. Labas multenes bija =)

  4. es arī atceros kā pa migulu kaut kādu balto stundu :D un bija arī ticības mācība ar īstu mūķeni :) bet viņa prata to visu interesanti pasniegt- ar aizraujošiem stāstiem…
    vari lūdzu mani apskaidrot, kas ir ābolmētru tēja? :)

    1. Latīniski: mentha suaveolens. Tev var arī palasīties: http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_mint
      Aplieta tēja ir dzidri zaļā krāsā. Ja ir iespēja pievienot klāt kaltētu ābolu šķēles, tēja iegūst viegli skābenu garšu.
      Nopērkama pie mana tēju vīra Ziemeļpola vai arī Rīgas ekobodēs.. tiesa gan, par daudz augstāku cenu.

        1. Tavs taurenis, Laura, ir tapis un gaida slīpēšanu, kā arī trīs maigos otiņas glāstus ar laku.
          Labu miegu.

  5. ni, ni.. reliģijas mācība ne – kristīgā mācība.. man šķiet, ir atšķirība, bet nu vienalga :)

    1. Sauc, kā gribi :D nevajag ne to, ne to.
      Gan bērns paaugsies un tad varēs mācīties, ja jutīs vajadzību.

  6. nepiekrītu, ka skolā bērnam nav nepieciešama/vajadzīga uzvedības audzināšana. Tas tiešām ir vecāku ziņā, vai šo uzvedību audzināt kristietisma garā vai bez Dieva klātbūtnes, taču vajag. Ja ne, tad mēs reducējam skolas mērķi uz faktoloģisku zināšanu došanas vietu, taču tās patiesais uzdevums ir mazā cilvēka vispusīga personības attīstība.

    Bērns neko neatcerēsies no ētikas stundām? Nekas! Mēs daudz ko neatceramies apziņā, bet tomēr esam iemācījušies, ieviesuši savā ikdienas uzvedībā. Protams, to ētiku 1.klasītē mācīs viņiem saprotamā līmenī, nevis pēc Andra Rubeņa grāmatām un ne jau kā teoriju, bet vairāk kā dzīves modeli.

    Es tikai par un saku, ka vēl par maz ar to 1 stundu nedēļā.

    1. Šķiet, ka te neviens nav pret audzinšanas stundu, jo runa ir par kristīgo mācību un ētikas mācību.
      Man skolā bija audzināšanas stunda un tādu Balto stundu vispār neatceros, ja arī tāda bija, bet man liekas, ka nebija.
      Tik un tā domāju, ka pirmā klase ir daudz par agru tādām lietām, kas nosauktas par kristīgo mācību un ētiku.
      Ja māca šitā, tad es saku, ka ieskaiti sportā vajag atpakaļ! Un eksāmenu skaitu samazināt nedrīkst.

      Ai.. necepšos, bet skolu sistēma iet uz grunti. Tukli analfabēti – tas apvienojot par tiem eksāmeniem un sporta ieskaiti, bet mūsu valstī jau ir īstermiņa domāšana, tā kā ko nu tur…

      Un zini, kā vēl ir? Skolotājs tur skolā ņemas ar to audzināšanu, sīkais aiziet mājās, kur vecāki ļauj visu un tad šeku reku – krustceles, uz kuru pusi lai nu iet? Viss sākas ģimenē, skola tikai papildina.

  7. ..manuprāt, ja māca reliģijas mācību – tad nav runa par kādu noteiktu konfesiju (vai kā tur pareizi tas vārds rakstās). Domāju, ka tur tiek stāstīts par Dievu, labajiem darbiem, grēkiem untmldz lietām..

    savukārt, ētiku – nu var jau mācīt, bet domāju, ka tās izpratne veidojas ģimenē… un to nevar vienā gadā pa dažām nodarbībām iemācīt…

  8. Uzķēros uz šī raksta… nu, mums ļoti aktuāla tēma, jo pirmai klasei briestam un, lai arī paši mācamies būt kristieši (nespēju apgalvot ka esmu kristiete, šī mācība jaapgūst, manuprāt, visu mūžu un ar kristībām vien tas viss nebeidzas…), šaubāmies vai gribētu, lai skolā mūsu bērnam sludinātu kristietību (šķiet, ka tieši sludinašana tur notiek), JO – esmu dzirdējusi par gadījumiem, kad bērns atnāk mājās un stāsta, ka skolotāja teikusi, ja neklausīsi – deksi elles ugunīs!!!!
    Apkārtējiem gan liekas dīvaini, ka mēs vēl šaubamies, jo ” jūs taču esiet kristieši” ! Bet mans uzskats ir, lai nebūtu pārsteigumi ne vecākiem, ne bērniem, vecāki paši ievada bērnu kristīgajā dzīve ar sarunām, savu baznīcu, savu mācītāju – kristīgo skolotāju un svētdienas skoliņu, kur aizvest bērnu…
    Starp citu, – manā laika, bet tas bija 100 gadu atpakaļ, ētiku mācīja vidusskolā, un man ļoti labi patika, jo šajās stundās tad arī uzzināju par citām reliģijām, vēsturi un to pamatprincipiem.

  9. Kas Tev ir ar to naidu pret citādajiem (lasīt – tuklajiem)? Pašai kādi lieki kā dadzis acī karājas, vai milzu grūtības pieņemt, ka cilvēki ir ļoti dažādi?
    Par šo iniciatīvu – tas ir pilnīgs un galīgs toreizējā ministra Kārļa Šadurska roku darbs, bez nekādas apspriešanās un diskusijām (pat ar ierēdņiem nē!) viņš ierakstīja šādu mācību priekšmetu 1.klašu skolēniem.
    Nu lai tak māca, ne jau 1.klasē māca augstāko matemātiku un šis ir vismaz neliels mēģinājums skolā mācīt dzīves prasmes, kas mūsdienu skolai, ai kā pietrūkst! Un proporcija, kas izvēlas ētiku un kristīgo mācību ir apmēram 90% ētiku un tikai 10% kristīgo mācību. Standartus, kas tieši šajos mācību priekšmetos jāapgūst, var izlasīt šeit – http://www.likumi.lv/doc.php?id=150407&from=off

    1. ..un atlaidās lidvāvere – pilnmēness priekšvēstnesis =)

      Ar anonīmajiem es vairs diskusijās neieiesaistos. Te nav TVnet un pret citādajiem (nelasu, tuklajiem) man nav iebildumu, jo es pati esmu citāda. Vismaz man tā gribas domāt.
      Lai košs lidojums un laba diena!

Comments are closed.